W piątek 5 lipca 2024 r. liczną grupą uczestników z Gorlic i Bobowej wyruszyliśmy na wycieczkę, aby zapoznać się z walorami przyrodniczo-krajobrazowymi Beskidu Sądeckiego. Pierwszym punktem naszego wyjazdu był Stary Sącz, gdzie zdobyliśmy Miejską Górę, aby dotrzeć do Leśnego Mola. Prowadzi do niego ścieżka przyrodnicza,
na której spotkamy 7 kul w kształcie kropli rosy. Każda z tych wyjątkowych konstrukcji opowiada o kolejnej fazie cyklu życia kumaka górskiego. Po dotarciu do celu mięliśmy okazję przespacerować się zawieszoną wśród koron drzew kładką, wejść na szklany podest i poczuć nieco adrenaliny stąpając po ogromnym hamaku, czy ruchomym moście. Poza tym podziwialiśmy piękne widoki i panoramę Kotliny Sądeckiej.
W celu odkrywania malowniczych widoków regionu sądeckiego udaliśmy się nad Jezioro Rożnowskie. Kolejną atrakcją był rejs statkiem „JASKÓŁKA” oraz zwiedzanie zapory z kapitanem. Po wodnej przejażdżce, spacerując po ruinach Zamku Górnego w Rożnowie, należący niegdyś do Zawiszy Czarnego, mogliśmy się przenieść do epoki średniowiecza.
Ostatnim miejscem na trasie naszej wycieczki było Tropie i Romański kościół świętych Pustelników Świerada i Benedykta z XI w., z którego tarasu rozciąga się przepiękna panorama na Jezioro Czchowskie. Następnie leśna ścieżka doprowadziła nas do Pustelni św. Świerada, która znajduje się około 800 m od kościoła. W pobliżu znajduje się również źródełko z krystaliczną wodą, ozdobione kamienną figurą św. Świerada siedzącego w grocie i pogrążonego w kontemplacji. Miejsce to wiąże się z życiem i działalnością św. Świerada, to ważny punkt pielgrzymkowy dla wiernych, którzy czczą pamięć tego świętego pustelnika. (Św. Świerad urodził się około 980 r. zamieszkał w lasach nad Dunajcem, w pobliżu dzisiejszego Tropia. Tam poświęcał czas na modlitwę, pokutę i pracę przy wyrębie lasu. Później udał się na Słowację, do Nitry, wybrał życie klasztorne u benedyktynów. Pozostała tam po nim pustelnia w grocie skalnej, którą zamieszkiwał wraz z mnichem Benedyktem).

Wycieczka Beskid Sądecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial