23 listopada 2023 udaliśmy się do gorlickiego Kina Kolory na najnowszą ekranizację filmu „Chłopi” w reżyserii DK Welchman (Doroty Kobieli) i Hugh Welchmana. Film został wykonany w formie malarskiej animacji i jest trzecią (po wersjach z 1922 i 1973 roku) pełnometrażową adaptacją powieści Władysława Reymonta, ukazującej cykl życia wiejskiego pod koniec XIX wieku.
To Historia Jagny Paczesiównej wydanej wbrew swojej woli za mąż za najbogatszego gospodarza we wsi Lipce, Borynę i uwikłanej w romans z jego żonatym synem Antkiem. Wpleciona w cykl czterech pór roku, odmierzana rytmem kościelnych świąt, bogata w chłopskie barwne obyczaje z dopełniającą energetyczną muzyką.
Animacja malarska powstawała partiami. Nagrane wcześniej kadry z udziałem aktorów zostały powtórnie namalowane. Na film składa się około 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na podobraziu, wykonanych przez ponad 100 polskich i zagranicznych malarzy.
W obsadzie „Chłopów” zobaczyliśmy wspaniałych aktorów – Mirosław Baka gra Borynę, Robert Gulaczyk wciela się w postać Antka Boryny. Pozostałe role grają Ewa Kasprzyk (Dominikowa, matka Jagny), Andrzej Konopka (Piotr, wójt), Sonia Bohosiewicz (Wójtowa), Małgorzata Kożuchowska (organiścina), Maciej Musiał (Jaś, syn organisty), Dorota Stalińska (Jagustynka), Cezary Łukaszewicz (Michał, zięć Boryny). W roli Jagny – Kamila Urzędowska.

Film „Chłopi” został uhonorowany czterema nagrodami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, w tym Nagrodą Specjalną Jury oraz Nagrodą Publiczności. Animacja będzie także polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

Seans filmowy „Chłopi” w Kinie Kolory

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial