W ramach prowadzonych w Ośrodku zajęć z aktywizacji zawodowej, 8 listopada wybraliśmy się do Dębowca, gdzie Państwo Dorota i Kazimierz Dąbrowscy prowadzą nowoczesne, rodzinne gospodarstwo ogrodnicze – „Flora in vitro”.
W trakcie zwiedzania hali produkcyjnej i szklarni zapoznaliśmy się z historią i działalnością przedsiębiorstwa, które na swoje osiągnięcia pracuje od trzech pokoleń. Efektem pracy i rozwoju firmy było uruchomienie w 1986 roku laboratorium i rozpoczęcie produkcji sadzonek metodą kultur tkankowych oraz prace hodowlane nad nowymi odmianami Syningii (Gloksynii). Kilkuletnie prace hodowlane zaowocowały nowymi liniami odmian Syningii, z których 5 zostało zarejestrowanych pod nazwami Wojto, Doris, Domino, Rodos i Porto.
Dzięki temu „Flora in vitro” posiada wyłączne prawo do produkcji tych odmian w Polsce. Jest też licencjonowanym producentem sadzonek Begonii Elatior i Poinsecji z mateczników hodowców holenderskich i niemieckich. Udział w Krajowej Wystawie Ogrodniczej w Poznaniu w 1998 roku, zakończył się  dużym sukcesem,  gdyż za Syningię i Begonię przyznano hodowcom złoty medal. Od 2004 roku firma jest udziałowcem Grupy Producentów „Kwiaty Polskie”, dzięki czemu produkty dostępne są na terenie całego niemal kraju.
Obecnie gospodarstwo posiada nowoczesne szklarnie o łącznej powierzchni 6000 m kw., wyposażone w system stołów zalewanych i specjalistyczne urządzenia do produkcji roślin doniczkowych. 
Sami też mogliśmy doświadczyć pracy przy kwiatach, gdyż właściciele przygotowali dla nas stanowisko do zasadzenia rośliny doniczkowej – zielistki, którą otrzymaliśmy do domowej hodowli.
Pani Dorota z dużym zamiłowaniem i pasją wprowadziła nas w fascynujący świat flory. Spotkanie to sprawiło nam dużo radości i wzbogaciło naszą wiedzę, za jesteśmy bardzo wdzięczni.

Będąc w Dębowcu, trudno było ominąć Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, Bazyliki Mniejszej Najświętszej Maryi Panny z La Salette. Dzięki opowieści siostry zakonnej poznaliśmy historię objawienia z 19 września 1846 r. i powstania sanktuarium, ważnego miejsca kultu „Pięknej Pani z La Salette”. Obiektem szczególnej czci jest figura Matki Bożej Płaczącej, siedzącej na kamiennej skale, z twarzą ukrytą w dłoniach, której w chwili ciszy mogliśmy powierzyć osobiste intencje.

Miniony wyjazd dostarczył nam wyjątkowych wrażeń.

Aktywizacja zawodowa w Dębowcu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial