7 i 8 lipiec 2022r. w naszym ośrodkowym kalendarzu zarezerwowaliśmy na wyjazd do Łodzi.   Grupa z Gorlic wyjechała bladym świtem o 4.30, by następnie zabrać uczestników z Bobowej. Po sześciogodzinnej podróży dotarliśmy do Łodzi, gdzie czekała na nas bardzo sympatyczna pani przewodnik, która nakreśliła plan dnia. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Starego Rynku, którego historia  sięga początków miasta, czyli przełomu XIV i XV wieku, kiedy wraz z lokacją w 1423 roku stał się on centralnym miejscem ośrodka miejskiego. Obecnie atrakcją  Starego Rynku  jest Manufaktura czyli centrum kulturalno- rozrywkowo-handlowe mieszczące się w zrewitalizowanym kompleksie fabrycznym Izraela Poznańskiego. Kiedyś znajdowała się tu między innymi przędzalnia z tkalnią i drukarnią. Serwisowano również maszyny tkackie. Inwestor, chcąc połączyć dawny klimat i tradycję z nowoczesnością nadał obiektowi nazwę „Manufaktura”, jednocześnie dbając o to, żeby projekt architektoniczny charakteryzował się jak największą funkcjonalnością.   Obok licznych sklepów  funkcjonują tu muzea, teatr i kino, a także kawiarnie, puby i restauracje.

Przemieszczając się w kierunku ulicy Piotrkowskiej podziwialiśmy Pałac Poznańskiego – największą rezydencję fabrykancką w Polsce,  w międzyczasie wysłuchaliśmy historii o łódzkim getcie i tragicznych losach jego mieszkańców. Zasłuchani dotarliśmy do ulicy Piotrkowskiej jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic Łodzi, która jest wizytówką  miasta a zarazem najdłuższym polskim deptakiem. Idąc tym przepięknym traktem  zwanym przez mieszkańców „Pietryna” zatrzymywaliśmy się,  aby posłuchać historii  i ujrzeć na własne oczy  m.in. kamienicę Scheiblerów, Dom Bankowy Landaua, pomnik „Twórcy przemysłowej Łodzi”, kamienicę Szumlowicza, pałac Geyerów, pasaż Róży. Oczywiście każdy z nas bardzo chciał zobaczyć także słynną Aleją Gwiazd.  Dla podkreślenia związku miasta z dziejami polskiego filmu i kina w sercu miasta, stworzono polski odpowiednik hollywoodzkiego „Chodnika Sławy” – Łódzką Aleję Gwiazd. Pierwszy swą gwiazdę odsłonił znany polski aktor Andrzej Seweryn, odtwórca jednej z głównych ról w filmie nierozerwalnie z Łodzią związanym – Ziemi Obiecanej Andrzeja Wajdy. Również Wojciech Pszoniak, Daniel Olbrychski, oraz reżyser tego wybitnego dzieła opartego na motywach powieści Władysława Reymonta – Andrzej Wajda mają  tutaj swoje  gwiazdy. Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy – bo taka jest pełna nazwa – liczy ponad 65 gwiazd i stale ich przybywa. Po parzystej (wschodniej) stronie alei znajdują się gwiazdy reżyserów i operatorów, natomiast po stronie nieparzystej gwiazdy upamiętniające aktorów.

Drugi dzień wycieczki – to Łódzkie Orientarium
Orientarium w Łodzi to najnowocześniejszy kompleks prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Największy słoń indyjski w Europie, rekordowych rozmiarów krokodyl gawialowy, krytycznie zagrożone w naturze orangutany sumatrzańskie oraz podwodny tunel, z którego podziwiać można przepływające nad głowami rekiny i płaszczki to tylko cześć  atrakcji, które udało nam się zobaczyć. Część ekspozycyjna została podzielona na 4 części. W pierwszej z nich – słoniarnii – zobaczyliśmy największego słonia indyjskiego w Europie, Aleksandra oraz jego młodszego kolegę – Taru. O godzinie 11:00  te dwa sympatyczne słonie zaprezentowały się w kąpieli.
W  kompleksie przy  Orientarium był też czas wolny na wypicie  kawy, zjedzenie słodkiego deseru i zakup pamiątek.

Po tych emocjach  związanych ze światem fauny i flory naszym ostatnim punktem  w palnie zwiedzania Łodzi był Pałac Herbsta – oryginalnie zachowana, XIX wieczna siedziba  fabrykancka wraz z ogrodem. Jego historia nierozerwalnie związana jest nie tylko z losami rodziny Herbstów i Scheiblerów, lecz także
z dziejami Księżego Młyna, czyli dawnej osady przemysłowej. Położone nad rzeką Jasień tereny były obszarem, na którym powstało potężne przedsiębiorstwo włókiennicze Scheiblerów. Miało ono fundamentalne znaczenie dla rozwoju przemysłu włókienniczego w Łodzi. 
Z innych ciekawostek warto też wspomnieć, że to właśnie w Łodzi mieści się „Stajnia Jednorożców” dla wtajemniczonych to po prostu  dworzec tramwajowy, którego dach  wykonany z tworzywa sztucznego – membrany EFTE –  zależnie od oświetlenia i pory dnia mieni się tęczowymi barwami. Oddany do użytku
w 2015. Jest to, jak do tej pory, największy na świecie dach obiektu wykonany w tej technologii. Po drugiej stronie ulicy znajduje się kolejna współczesna  atrakcja – stalowa rzeźba Jednorożca w połowie rozpływającego się w powietrzu. Jej autorem jest japoński artysta Tomohiro Inaba.

Atrakcją turystyczną miasta są również murale. Na jednej z łódzkich kamienic przy ul. Piotrkowskiej 152 można zobaczyć największe na świecie graffiti, które w 2011 r. trafiło de Księgi Rekordów Guinessa. Malowidło zostało wykonane na powierzchni ok. 900 m2 przez grupę Design Futura, a do jego wykonania zużyto 1000 puszek farby.
W Łodzi urodziło się sporo osobistości, które miały wielki wpływ na polską kulturę i politykę. To tutaj na świat przyszedł autor najpiękniejszych wierszy dla dzieci  Julian Tuwim, a także Jan Karski, tajny emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy poinformował Zachód o sytuacji w okupowanej Polsce i Holokauście.

Były to dwa dni pełne niezapomnianych wrażeń, spora dawka historii i ciekawostek, które pozwolą nam szerzej rozumieć to niezwykłe, wielokulturowe  a będące przez wieki potęgą  przemysłu włókienniczego miasto.

Wycieczka do Łodzi 7-8 lipca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial