17 września wspólnie z kolegami z DOW Gorlice wyruszyliśmy na wycieczkę po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Szlakiem Orlich Gniazd.
Pierwszym obiektem, który zwiedziliśmy była Jaskinia Wierzchowska. Trasa prowadzi przez prawie 1000 metrów podziemnego labiryntu wiodącego przez bajkowe w wystroju i ukształtowaniu sale i korytarze. W Jaskini Wierzchowskiej podczas prac archeologicznych znaleziono fragmenty naczyń, narzędzi, ślady po ogniskach. W namulisku natrafiono m.in. na kości niedźwiedzi jaskiniowych, hien oraz innych zwierząt występujących na tym obszarze w epoce lodowcowej. Dużą atrakcją są nietoperze, głównie podkowce małe oraz pająki – meta menardi. Po przerwie obiadowej w Restauracji „Pod Figurą” w Ogrodzieńcu, udaliśmy się w dalszą trasę wycieczkową na Zamek w Ogrodzieńcu. To jeden z najpopularniejszych zamków w Polsce, wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzgórzu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Burzliwa historia naszego państwa wywarła piętno również na tutejszym zamku, gdyż dwukrotnie zdobyty i spalony przez Szwedów, nie odzyskał dawnej świetności. Obecnie obiekt pełni funkcję tzw. trwałej ruiny. Dzięki dokonanej w ostatnim czasie modernizacji, zamek zyskał nową, jednokierunkową trasę zwiedzania, na której znajdziemy m.in. odbudowane drewniane krużganki. Zamek w Ogrodzieńcu skrywa tajemnice. Nocą w fascynującej scenerii przechadzają się zjawy i duszki, zapoznając turystów z legendami i historiami. Odwiedzenie tego miejsca to gwarancja mocy wrażeń. W 2002 roku Zamek w Ogrodzieńcu stał się scenerią do filmu „Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Wycieczkę zakończyliśmy na Pustyni Błędowskiej. To największy w Polsce naturalny obszar lotnych piasków, leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Olkuskiej. Pustynia oferuje naprawę niesamowite widoki.
Nawet do końca niesprzyjająca pogoda, pozwoliła nam na skorzystanie z atrakcji i miłych doznań.

Wycieczka po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial